
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 14 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Height | 6.6 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass, Copper |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Max Current Rating | 2 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Color | Black |
| Gender | Socket (Female) |
| Number of Contacts | 12 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Housing Color | Black |
| Contact Gender | Female |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Contact Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Termination Post Length | 3 mm |
| Contact Pitch | 2 mm |
Stock: 697
Distributors
pcbx
Unit Price$1.10799
Ext.Price$1.10799
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.10799 | $1.10799 |
| 10 | $0.94470 | $9.44700 |
| 25 | $0.89193 | $22.29825 |
| 50 | $0.84211 | $42.10550 |
| 100 | $0.79509 | $79.50900 |
| 300 | $0.75293 | $225.87900 |
| 500 | $0.71301 | $356.50500 |
| 1000 | $0.68822 | $688.22000 |
